Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
Ireneusz Cwirko
Posty: 48

Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

Post#1 » 16 mar 2010, wt, 13:02

Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

Żeby na to pytanie odpowiedzieć muszę najpierw odpowiedzieć na pytanie co to jest grawitacja. Żeby jednak zrozumieć jak powstaje oddziaływanie grawitacyjne trzeba sięgnąć o wiele głębiej i zastanowić się nad tym czym jest przestrzeń.

Przestrzeń nie jest wbrew temu co sadza fizycy nicością.
Przestrzeń jest jak najbardziej fizyczna, jest podstawowym elementem kształtującym nasza rzeczywistosc. Wszystko inne łącznie z materia jest tylko inna forma przestrzeni. Jeśli posłużymy się porównaniem to materia jest kondensatem przestrzeni.

Dzieje się tak ponieważ przestrzeń nie jest statyczna ale ma dynamiczny charakter.
Mozna by ja porównać do stojącej fali grawitacyjnej złożonej z nieskończonej ilości oscylujących podstawowych elementów przestrzeni które nazwałem "Vakuolami" Każda tych vakuoli oscyluje w trzech wymiarach. Jeśli w jednym wymiarze osiągnęła ona właśnie maksimum swojej ekspansji to w innym jest dokładnie w środku a w trzecim akurat
w minimum.
Co ciekawe wakuole stanowią tez podstawowy element cząstek elementarnych i ich oscylacje są odpowiedzialne za masę tych cząstek ponieważ powodują ich przyspieszenie.

W ten sposób zmiana charakteru oscylacji Tla Grawitacyjnego wpływa na oscylacje tych cząstek elementarnych. W zależności od tego jakie jest wzajemne oddziaływanie i konfiguracja cząstek elementarnych, oscylacje Tla Grawitacyjnego zostają przekształcone
w oddziaływania które fizycy nazwali „silnymi", „słabymi", „elektromagnetycznymi" czy tez „grawitacyjnymi". Pomimo ze tak od siebie różne maja one w rzeczywistości te sama przyczynę a mianowicie oscylacje przestrzeni.

Spójrzmy jak to się przedstawia w przypadku grawitacji.
Grawitacja jet cecha materii polegająca na przyspieszaniu cząstek w kierunku centrum ciała materialnego. To ciało materialne składa się z odpowiedniej ilości cząstek elementarnych.
Z każda z tych cząstek jest związana oscylująca vakuola.
W normalnych warunkach jeśli nie ma innych oddziaływań oscylacje te synchronizują z oscylacjami innych vakuoli w przestrzeni w której znajduje się ta cząstka.
Jeśli tych cząstek jet odpowiedni dużo to zaczynają one na siebie wzajemnie oddziaływać tak ze ich oscylacje tracą charakter chaotyczny a zaczynają się wzajemnie synchronizować.

Prowadzi to z jednej strony do wzmacniania oscylacji tych cząstek które znajdują się bliżej centrum ciała materialnego ( w przypadku atmosfery prowadzi to do zależności grubości pokrywy gazowej danej planety od temperatury jej atmosfery. Temperatura jest w tym przypadku wskaźnikiem wzmocnienia oscylacji cząstek gazu wraz ze zmniejszaniem się odległości od powierzani tej planety) a z drugiej strony do takiego koordynowania ich oscylacji ze ekspansja vakuoli w którymś z trzech wymiarów następuje dokładnie wtedy kiedy ten wymiar wskazuje dokładnie w kierunku centrum ciała materialnego.

Tak wiec aby powstało oddziaływanie grawitacyjne cześć cząstek elementarnych ciała materialnego musi ciągle rotować aby przyspieszenie wynikające z ekspansji vakuoli działało zawsze w kierunku jego centrum.

Oczywiście nie wszystkim cząstkom to się udaje.Tylko minimalna ich ilość jest w stanie podjąć ten ruch rotacyjny. Jest to jednak wystarczające aby przy dużych nagromadzeniach
tych cząstek ten efekt nie ograniczył się do samego ciała materialnego ale tez powodował ze vakuole znajdujące się w swobodnej przestrzeni wokół tego ciała ulegały tej samej koordynacji.

To zjawisko nazywamy Grawitacja.

Konsekwencja takiego rozumienia grawitacji jest to ze oprócz przyspieszenia w kierunku centrum ciała materialnego a wiec składowej grawitacyjnej musi istnieć także składowa rotacyjna, występuje ona wtedy jeśli ciało próbne w trakcie poruszania podejmuje ruch kołowy. W tym momencie cząstki elementarne ciała próbnego dążą do synchronizacji oscylacji własnych z oscylacjami ciała centralnego. W efekcie ulegają one impulsowemu przyspieszeniu. Patrz moje wytłumaczenie amonali flyby czy tez post w którym zwracam uwagę na absurdalność koncepcji LHC.

W przypadku ciał niebieskich mamy rzadko do czynienia z regularnymi formami. Także planety wewnętrzne nie są całkowicie regularne. Jeśli cząstki elementarne z których składa się planeta w trakcie przechodzenia na orbitę kołowa w perihelium lub tez w aphelium i związanej z tym synchronizacji ulegają przyspieszeniu, to to przyspieszenie będzie rożne w zależności od jej morfologii i od regularności jej orbity . Tak wiec planety o zróżnicowanej morfologii i eliptycznej orbicie, tak jak Ziemia czy Mars będą się obracały szybciej niż np: Wenus.

W przypadku planet gazowych wystarcza sam rozmiar tej planety aby wystąpiły różnice w przyspieszeniu pomiędzy rejonami znajdującymi sie po stronie zwróconej w kierunku Słońca i po stronie przeciwnej. Tak ze tu występuje prosta zależność częstotliwości obrotów planety od jej promienia. W przypadku Słońca te różnice wywołuje obrót największego składnika układu słonecznego - Jowisza.

reptil86
Posty: 8
Kontaktowanie:

Post#2 » 21 lis 2010, ndz, 01:37

Witam,
Jestem tu nowy a astrofizyką zacząłem interesować się całkiem nie dawno więc nie ogarnąłem jeszcze wszystkich teorii określających zjawiska we wszechświecie tak więc moje wypowiedzi mogą być nieprecyzyjne. Za to z góry przepraszam.
Nurtuje mnie jednak pewna myśl. Jest pewne subiektywne zjawisko któremu często ludzie ulegają. Mianowicie wrażenie że w nocy inaczej płynie czas niż w dzień. Wiem że czas związany jest nierozerwalnie z przestrzenią przyszło mi więc do głowy że to subiektywne wrażenie może być efektem jakieś zjawiska, które rzutuje na czas. Robiłem takie małe badanie socjologiczne z którego wynika że w nocy czas płynie szybciej i to bez względu na to czy się śpi czy też nie. Natomiast o pewnej godzinie wydaje się płynąć wolniej. Zdaje sobie sprawę że takie wrażenia mogą zależeć jedynie od stanu naszych umysłów. Lecz czy nie uważa Pan że takie zjawisko mogłoby zachodzić w związku z opisaną wyżej teorią?
Pozdrawiam serdecznie i jeżeli moja hipoteza jest bez sensu to przepraszam:)
Boże Ty widzisz i nie grzmisz, a może Grzmisz tylko my tego nie dostrzegamy

Ireneusz Cwirko
Posty: 48

Post#3 » 24 lis 2010, śr, 20:57

@reptil86
"Za to z góry przepraszam."

Nie musisz i nie powinieneś przepraszać. Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.
Niestety ode mnie nie dostaniesz żadnej. Po prostu nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie.

Pozdrawiam Irek

kowalskil
Posty: 27
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego--dlatego--dlaczego--dlatego, etc

Post#4 » 01 gru 2010, śr, 01:21

Ireneusz Cwirko pisze:Dlaczego planety i gwiazdy siê obracaj± ?


Niedawno dyskutowalem z kims kto uwaza ze "dlachego" pytania (the "why" questions) naleza do metofizyki. Zaczelo sie to od pytania "Dlaczego cialo porushaja sie z przyspiesheniem? On sie nie zgodzil z prosta odpowiedzia--poniewaz diala na nie niskompensowana sila (net force), a=F/m.

Ta powazna dyskusja filzoficzna byla dosc gleboka i ciekawa.
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

kowalskil
Posty: 27
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego--dlatego--dlaczego--dlatego, etc

Post#5 » 01 gru 2010, śr, 02:31

kowalskil pisze:
Ireneusz Cwirko pisze:Dlaczego planety i gwiazdy siê obracaj± ?


Niedawno dyskutowalem z kims kto uwaza ze "dlachego" pytania (the "why" questions) naleza do metafizyki. Zaczelo sie to od pytania "Dlaczego cialo porushaja sie z przyspiesheniem? On sie nie zgodzil z prosta odpowiedzia--poniewaz diala na nie niskompensowana sila (net force), a=F/m.

Ta powazna dyskusja filzoficzna byla dosc gleboka i ciekawa.


P.S.
Metafizyka, w tej dyskusji byla utozsamiona z teologia. Fizycy, zgodnie z tym dyskutantem, badaja co sie dzieje i jak sie to dziej; teolodzy, natomiast, shukaje przyczyn tego co sie dzieje na swiece.
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

Ireneusz Cwirko
Posty: 48

Post#6 » 01 gru 2010, śr, 22:43

@kowalskil

"Metafizyka, w tej dyskusji byla utozsamiona z teologia. Fizycy, zgodnie z tym dyskutantem, badaja co sie dzieje i jak sie to dziej; teolodzy, natomiast, shukaje przyczyn tego co sie dzieje na swiece."


To był na pewno fizyk kwantowy. Tego typu postawa u fizyka kwantowego mnie nie dziwi. To jest dla nich jedyna możliwość żeby nie oszaleć z powodu dysharmonii pomiędzy tym czym fizyka powinna być a realiami.

Jóź samo wyodrębnienie się „fizyki” jako części filozofii świadczy o tym ze fizyka musi podzielać filozoficzne aspiracje.
Źródłem fizyki było i na zawsze pozostanie pytanie jakie jest prawdziwe oblicze wszechświata.

Współczesna fizyka ogranicza się do mierzenia i wyprowadzania statystycznych korelacji pomiędzy obserwacjami. Zatrzymała się wiec na poziomie fizyki Ptolemeusza.

Istota natury ludzkiej jest jednak poszukiwanie prawdy. Pan znalazł te odpowiedz w religii dla mnie nie jest to jednak wystarczające. Jestem zdania ze nie jesteśmy kompletnie bezradni w naszej probie zrozumienia „dlaczego” tylko droga którą zdecydowaliśmy się pójść w tym labiryncie czyli matematyka prowadzi nas już od dziesięcioleci w ślepy zaułek.

Proponuje panu moje podejście do fizyki w którym matematyka i tak zwane prawa przyrody nie odgrywaj najważniejszej roli a pytanie dlaczego ma priorytet przed pytaniami „jak” i „ile”.

Pozdrawiam Irek

Ireneusz Cwirko
Posty: 48

Post#7 » 01 gru 2010, śr, 22:44

Ireneusz Cwirko pisze:@kowalskil

"Metafizyka, w tej dyskusji byla utozsamiona z teologia. Fizycy, zgodnie z tym dyskutantem, badaja co sie dzieje i jak sie to dziej; teolodzy, natomiast, shukaje przyczyn tego co sie dzieje na swiece."


To był na pewno fizyk kwantowy. Tego typu postawa u fizyka kwantowego mnie nie dziwi. To jest dla nich jedyna możliwość żeby nie oszaleć z powodu dysharmonii pomiędzy tym czym fizyka powinna być a realiami.

Jóź samo wyodrębnienie się „fizyki” jako części filozofii świadczy o tym ze fizyka musi podzielać filozoficzne aspiracje.
Źródłem fizyki było i na zawsze pozostanie pytanie jakie jest prawdziwe oblicze wszechświata.

Współczesna fizyka ogranicza się do mierzenia i wyprowadzania statystycznych korelacji pomiędzy obserwacjami. Zatrzymała się wiec na poziomie fizyki Ptolemeusza.

Istota natury ludzkiej jest jednak poszukiwanie prawdy. Pan znalazł te odpowiedz w religii dla mnie nie jest to jednak wystarczające. Jestem zdania ze nie jesteśmy kompletnie bezradni w naszej probie zrozumienia „dlaczego” tylko droga którą zdecydowaliśmy się pójść w tym labiryncie czyli matematyka prowadzi nas już od dziesięcioleci w ślepy zaułek.

Proponuje panu moje podejście do fizyki w którym matematyka i tak zwane prawa przyrody nie odgrywaj najważniejszej roli a pytanie dlaczego ma priorytet przed pytaniami „jak” i „ile”.

Pozdrawiam Irek

Wróć do „Nauki ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron