Konferencja Naukowa „Kiedy myślę o Niemczech..."

Zapowiedzi, komunikaty, relacje
Agnieszka B
Posty: 4

Konferencja Naukowa „Kiedy myślę o Niemczech..."

Post#1 » 21 wrz 2012, pt, 10:12

Szanowni Państwo,

otrzymałam zaproszenie na ciekawą konferencję naukową - może kogoś z Państwa zainteresuje:


Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie


oraz

Goethe-Institut

Iluzjon Filmoteki Narodowej


mają zaszczyt zaprosić do udziału w

Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej

Kiedy myślę o Niemczech… Rozważania na marginesie kinematografii niemieckiej”

Konferencja odbędzie się w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w dniach 15-16 listopada 2012 r. w ramach przeglądu filmowego i wystawy multimedialnej Inne światy Wernera Herzoga (Iluzjon Filmoteki Narodowej) oraz Tygodnia kina niemieckiego w SWPS.

Kiedy myślę o NiemczechZapomnieliśmy wrócić to tytuł filmu dokumentalnego zrealizowanego w 2001 r. przez Fatiha Akina. Ten niemiecki reżyser tureckiego pochodzenia rysuje w nim historię swojej rodziny, której losy zawieszone zostały gdzieś pomiędzy doświadczeniami dwóch różnych czasów, tradycji i kultur. Zaprezentowaną na ekranie opowieść traktować więc należy przede wszystkim jako próbę zmierzenia się z przeszłością, której pamięć odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się tożsamości reżysera, poszukującego – za pomocą filmu – właściwej definicji swojego istnienia.

Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Kiedy myślę o Niemczech... Rozważania na marginesie kinematografii niemieckiej” ma więc na celu nie tyle ukazać szereg – rozumianych stricte filmoznawczo – zjawisk, kierunków i nurtów niemieckiego kina, co znaleźć odpowiedzi na pytania o niemiecką historię, pamięć i tożsamość. Tym samym – w rozumieniu organizatorów – ujętą w tytule konferencji „kinematografię” traktować należy przede wszystkim jako przyczynek do szerszych, interdyscyplinarnych rozważań poświęconych różnorodnym fenomenom i kondycji niemieckiej kultury.

Do nadsyłania zgłoszeń organizatorzy zachęcają osoby reprezentujące różne dyscypliny (psychologów, socjologów, filozofów, kulturoznawców, filmoznawców, medioznawców, historyków, filologów etc.), które widzą w kinematografii i kulturze niemieckiej idealny pretekst swych naukowych poszukiwań (w tym studentów studiów licencjackich i magisterskich, doktorantów, pracowników Uczelni oraz innych instytucji kulturalnych.

Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Kiedy myślę o Niemczech… Rozważania na marginesie kinematografii niemieckiej” składać się będzie z dwóch odrębnych – niemniej wynikających z siebie – części, zatytułowanych kolejno: Kino niemieckie: oblicza (15 listopada 2012 r.) oraz Herzog: twarze (16 listopada 2012 r.).

Pierwszy dzień spotkania – Kino niemieckie: oblicza – poświęcony więc zostanie wybranym zagadnieniom kinematografii niemieckiej (od kina Republiki Weimarskiej po współczesne realizacje filmowe), które wynikać będą bezpośrednio z zainteresowań naukowych poszczególnych uczestników, którzy zgłoszą chęć udziału w konferencji. Organizatorzy proponują następujące (przykładowe) obszary tematyczne:
- kwestia niemieckiej historii, pamięci i doświadczenia,
- fenomeny niemieckiej kultury,
- współczesna kondycja Niemiec,
- problematyka gender,
- niezależny ruch filmowy (i jego konteksty),
- tematyka kinematografii popularnej,
- stereotypy związane z kinem niemieckim,
- tematy związane z recepcją poszczególnych realizacji filmowych.

Natomiast drugi dzień wydarzenia – Herzog: twarze – w całości przeznaczony zostanie na analizę fenomenu twórczości Wernera Herzoga (i związanych z nią kontekstów).
Organizatorzy proponują następujące (przykładowe) obszary tematyczne:
- wizje „niemieckości” wpisane w twórczość reżysera,
- inspiracje i nawiązania twórczości Wernera Herzoga,
- miejsce twórczości reżysera w historii niemieckiej kultury,
- recepcja twórczości artysty,
- wpływ działalności Wernera Herzoga na kolejne pokolenia twórców.

Warto podkreślić, że organizatorzy oczekują przede wszystkim niestandardowego podejścia do omawianych podczas konferencji przestrzeni, w pierwszej kolejności stawiając na świeże – nieobecne dotąd w piśmiennictwie – spojrzenie na analizowane w trakcie wydarzenia

Zgłoszenia należy przesyłać do 14 października 2012 r. drogą elektroniczną na adres:
kinoniemieckie@gmail.com.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko uczestnika,
- tytuł/stopień naukowy,
- dane kontaktowe (telefon, adres mailowy, adres do korespondencji),
- nazwę instytucji (w przypadku uczelni także nazwę wydziału i instytutu lub kierunku),
- proponowany tytuł wystąpienia,
- abstrakt (max. 1000 znaków).

Po wpłynięciu abstraktów organizatorzy dokonają wyboru najciekawszych propozycji wystąpień, których autorzy zaproszeni zostaną do wygłoszenia 15-minutowego referatu (zachęcamy do korzystania z prezentacji multimedialnych). Informacje o przyjęciu referatu otrzymają Państwo – na wskazany w zgłoszeniu adres mailowy – do 21 października 2012 r.

Przewidziana jest opłata konferencyjna w wysokości 80 złotych, która zostanie przeznaczona na catering (tzw. bufet kawowy) oraz materiały konferencyjne. Ważna informacja: w ramach opłaty organizatorzy nie zapewniają obiadu oraz noclegów (których poszukiwać należy we własnym zakresie)!

Numer konta, na które należy wpłacić opłatę konferencyjną (do 31 października 2012 r.), zostanie przesłany po zakwalifikowaniu zgłoszenia.

Wstęp na konferencję w charakterze wolnego słuchacza – wolny i bezpłatny!

Po dalsze informacje zapraszamy na naszą stronę na Facebooku:
http://www.facebook.com/kiedymysleoniemczech.

Komitet naukowy:
dr hab. Piotr Zwierzchowski, prof. SWPS
dr Marzena Cypryańska
dr Aleksandra Drzał-Sierocka
dr Barbara Giza

Komitet organizacyjny:
mgr Julia Banaszewska
mgr Karol Jachymek
mgr Sylwia Kucharska
mgr Jakub Ryszkiewicz
Julia Bachman
Katarzyna Iwańska
Cezary Margiela
Monika Myśliwiec
Ksawery Nałęcz-Jawecki
Iga Wójcik

Wróć do „OGŁOSZENIA: Konferencje naukowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron