Domowy reaktor atomowy...

Technika, technologia, inżynieria, rzemiosło, medycyna itp.
Awatar użytkownika
Dexter
Posty: 7
Kontaktowanie:

Domowy reaktor atomowy...

Post#1 » 15 kwie 2007, ndz, 20:40

Witam,
kiedyś gdzieś czytałem(nie pamiętam już w jakim czasopiśmie), że japońscy naukowcy opracowali reaktor zdolny zmieścić się w piwnicy w bloku mieszkalnym, po uprzednim obudowaniu w betonową osłonę. Może ktoś z Was ma zdjęcia takiego reaktora, ew dokładne informacje, np co jest moderatorem w takim reaktorze itd.
Podobno Japończycy opracowali go z myślą o kolonizacji księżyca we współpracy z naukowcami z NASA.
Tak więc jeśli ktoś dysponuje dokładniejszymi informacjami na ten temat to prosiłbym o zamieszczanie ich tu. Jest to moim zdaniem bardzo interesujące zagadnienie, a energetyka jądrowa jest jednym z moich zainteresowań, tak więc chętnie zapoznam się z ewentualną publikacją na temat takiego reaktora.
Poza tym jeśli to prawda i taki reaktor ma rzeczywiście aż tak małe rozmiary to mógł by on znaleźć zastosowanie w zasilaniu wsi czy innych terenów, gdzie problem stanowi doprowadzenie energii elektrycznej ze względu na położenie geograficzne, bądź też inne czynniki.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
Albert Einstein

waldemar.m
Posty: 270

Post#2 » 15 wrz 2007, sob, 19:34

My się przyzwyczailiśmy, że reaktory atomowe mają moce od 1000 do 1600 MW, a obecnie opracowywane (wysokotemperaturowe) będą miały moc od 250 do 600 MW.
Nie zwracamy uwagi na to, że tak rosjanie, jak i amerykanie napędzają swoje atomowe łodzie podwodne reaktorami o mocy 300 MW, do których paliwo załadowuje się raz na 30 40 lat.
Gdyby polscy politycy nie byli tak głupi, to Polska już dawno mogła mieć swoją bezpieczną, podziemną, decentralizowaną energetykę atomową opartą na tego typu reaktorach.

Wynalazek japończyków, jeśli taki istnieje, nie jest niczym rewelacyjnym. Rosjanie już dawno eksploatują reaktor atomowy o mocy 10 MW. Można o nim powiedzieć "kieszonkowy".

Obecnie trwają próby eksploatacyjne reaktora o mocy 1 MW, dla celów medycy (zasilanie szpitali).

W następnym poście trochę więcej informacji na ten temat.

Wróć do „Pozostałe nauki i Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron